Usuwanie szerszeni Warszawa
Usuwanie szerszeni Warszawa – gwarantowany trwały efekt
Pojawienie się stosunkowo niedawno nowego gatunku szerszenia w Europie wzbudziło pewne obawy. Ze względu na naturę szerszenia azjatyckiego oraz jego wygląd można przypuszczać, że stanowi realne zagrożenie dla człowieka. Na szczęście Warszawa jest bezpieczna, dopóki usuwaniem szerszeni zajmuje się specjalistyczna firma. Likwidacja gniazda zajmuje niewiele czasu, a może oszczędzić wielu problemów.
Zwalczanie szerszeni w Warszawie – jak je rozpoznać?
Szerszenie z gatunku Vespa, bo to one najczęściej występują w Europie, są na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z innymi owadami. Wyróżnia je wielkość. Dorosła robotnica osiąga 1,7 do 2,4 cm, a królowa nawet do 3,5 cm długości. Tym samym owady te dominują wśród osowatych i trudno je pomylić z osą czy pszczołą. Żółto-czarne ubarwienie posiada charakterystyczne rudawe plamy, chociaż widoczne wzory, a także odcienie mogą być zależne od regionu. Na uwagę zasługuję głowa ze złożonymi oczami, czółkami i żuwaczkami. Żuwaczki zostały wyposażone w ząbki, pozwalające przeciąć nawet twardą powierzchnię. Co więcej, posiadają pewną ilość jadu. Przechodząc dalej widzimy przewężony odwłok, w którym oczywiście znajduje się żądło. Może zostać wykorzystane wielokrotnie, ale nie wszystkie szerszenie robią z niego użytek. Zaledwie 1/10 roju atakuje ofiary. Mimo wszystko, jeśli wiemy o istnieniu gniazda w miejscu publicznym lub koło domu, powinniśmy wezwać fachowców. Usuwanie szerszeni – Warszawa czy inne miasto – to wymóg bezpieczeństwa, a nie kaprys.
Objawy pojawienia się gniazda – likwidacja szerszeni Warszawa
Pojawienie się jednego lub kilku szerszeni, które regularnie wracają w to samo miejsce, najprawdopodobniej oznacza, że niedaleko znajduje się gniazdo. Może to być nawet w odległości połowy kilometra, ale warto zaobserwować czy przypadkiem nie bliżej. Aby tego dokonać należy się przyjrzeć torowi ich lotu. Dojście do miejsca, gdzie systematycznie pojawia się więcej robotnic wskazuje na obecność gniazda. Usuwanie szerszeni, gdy znamy lokalizację gniazda staje się prostsze nawet w Warszawie. Swoją drogą interesujące jest obserwowanie, jak jeden po drugim owady wchodzą i wylatują do gniazda. W odróżnieniu od os, szerszenie latają również w nocy, aby zdobyć pokarm dla larw.
Najczęstsze lokalizacje gniazd szerszenia
Może się zdarzyć, że mimo usilnych starań nie dostrzeżemy siedliska szerszeni. Oznacza to, że albo jest dobrze zakamuflowane, albo znajduje się w dalszej odległości. W pierwszym wypadku można wytypować miejsca, gdzie się znajduje gniazdo. Najczęściej jest ono ulokowane:
- W podbiciu dachowym, niezależnie od wysokości na jakiej się znajduje
- W okolicach krokwi dachowych
- Pod korzeniami drzew
- W dziuplach na drzewach
- W opuszczonych norach pod ziemią
- W kratce wentylacyjnej.
Listę można by jeszcze wydłużyć o inne zacienione miejsca dobrze osłonięte od wiatru i deszczu. Interesującym jest fakt, że gniazda szerszeni mogą być nieforemne. W trakcie napotkania przeszkody, szerszenie obudowują ją. Dzięki temu czasami osiągają monstrualne rozmiary.
Warszawa – usuwanie szerszeni – jak długo żyją?
Usuwanie szerszeni na terenie Warszawy może znacznie skrócić ich życie, chyba że zdecydujemy się na ich przeniesienie. W takiej sytuacji mogą adaptować się do nowego środowiska. Jeśli to zrobią, standardowo przeżyją od 2 do 5 miesięcy. Trochę więcej szczęścia mają królowe, które mogą przetrwać zimę, a ich życie wydłuży się do roku. Aby to się udało, muszą dobrze się odżywiać przed nadejściem zimy. Łapczywie rzucają się więc na wszystko co posiada wystarczająco dużo węglowodanów.
Rozmnażanie szerszeni
Temat rozmnażania u osowatych jest wyjątkowo interesującym. Wiemy, że potomstwo wydaje jedynie królowa. Jest ona zapładniana przed nadejściem zimy, a na wiosnę lub latem składa jajeczka. Co ciekawe, może przy tym precyzyjnie zdecydować jakiej płci wyklują się larwy. Dzieje się tak, ponieważ:
- Samica przechowuje materiał genetyczny trutni
- Sama wybiera, które jaja zapłodni
- Niezapłodnione jaja oznaczają rozwój trutni.
Dzięki możliwości wyboru gniazdo zawsze posiada wystarczającą liczbę robotnic, a ilość leniwych samców jest ograniczona. Istotny jest fakt, że królowa przechowuje nasienie kilku samców, dlatego w miocie rozwijają się owady o odmiennych cechach genetycznych, choć pochodzących z jednej matki.
Jak umierają królowe?
Śmierć królowych może nastąpić na kilka sposobów:
- Na skutek mrozów.
- Ze starości, kiedy robotnice zaniedbują starą matkę.
- Poprzez likwidację szerszeni i ich gniazda.
W Warszawie usilnie staramy się, żeby zwalczać szerszenie i usuwać ich gniazda razem z królową. Ze względu na ryzyko użądlenia i wywołania wstrząsu anafilaktycznego jest to niezbędne, jeśli znajdują się one pośród zabudowań. Miłośnicy zwierząt powinni pamiętać również, że szerszenie powodują straty materialne uszkadzając korę drzew, elewacje budynków czy zanieczyszczając poddasza. Gniazdo ulokowane w kanałach wentylacyjnych może również spowodować niemałe problemy.