Usuwanie os Warszawa

Usuwanie os Warszawa – podstawy likwidacji gniazda

Chociaż jeszcze nie nadszedł okres największej aktywności osowatych, to w wielu miejscach gniazda w szybkim tempie się rozwijają. Wraz ze wzrostem osich domostw narasta problem, który wymaga interwencji fachowców. Na terenie Warszawy za usuwanie os odpowiadają profesjonalne firmy. W przeszłości zajmowała się tym również straż pożarna, ale obecnie poza małymi wyjątkami rozwiązanie problemu pozostaje w gestii właściciela posiadłości.

Osy – biologia

Bliższe poznanie życia os pozwala zrozumieć metodykę ich działania, a tym samym skuteczniej walczyć z uciążliwymi owadami. Likwidacja os wiąże się bowiem nie tylko ze zwalczaniem owadów, ale także wymaga usuwania gniazda. Cykl życia osy trwa kilka miesięcy, a królowej około roku. W gruncie rzeczy sprowadza się do odchowania potomstwa i śmierci na mrozie. Z drugiej strony, obserwacja krótkiego życia tych owadów budzi zainteresowanie entomologów. Dostrzegają oni harmonię, ład i podporządkowanie, jakie panuje w gnieździe.

Znane nam z podwórka osy należą do gatunków społecznych. W Polsce często można spotkać osy dachowe i pospolite. Konstruują one gniazda z materiału papieropodobnego. Powstaje on w połączeniu spróchniałego drewna ze śliną owadów. Stworzenie kopuły z komórkami skierowanymi ku dołowi jest dla świeżo wybudzonych z hibernacji królowych sprawą priorytetową, ponieważ zależy od niej jej przetrwanie oraz możliwość założenia kolonii. Usuwanie os na terenie Warszawy na etapie zakładania gniazda jest prostym zadaniem. Zwykle wystarczy bowiem zabić królową. Prawdziwy problem rozpoczyna się, gdy królowa zdąży odchować pierwszy miot. Wówczas z jednej latającej osy w ogrodzie pojawia się cały rój kursujący na linii ul i pożywienie.

Funkcjonowanie gniazda os i jego likwidacja

W kolejnych fazach rozwoju gniazda osy przejmują zadania związane z jego rozbudową oraz z żywieniem larw. Obowiązki rodzi również zapewnienie bezpieczeństwa. W roju można zatem wyróżnić:

  • Królową
  • Robotnice – odpowiadające za utrzymanie czystości, znalezienie pokarmu oraz materiału na budowę
  • Strażników – usytuowanych przy wejściu i identyfikujących przylatujące owady
  • Samce – wylatujące z gniazda po uzyskaniu dojrzałości; reproduktorów czekających na swoją szansę zbliżenia się do królowej, a do tego czasu próżnujących
  • Królowe – pomagające w początkowym stadium w opiece nad gniazdem.

Królowa osobiście troszczy się, aby potomstwo w stadium larwy było dobrze odżywione. Za sprawą wydzielanych feromonów zapewnia sobie blisko centymetrowy bufor bezpieczeństwa podczas poruszania się po poszczególnych komórkach. Zachowanie takiej przestrzeni nie jest oczywistym w ulu, w którym zawsze wrze. U niektórych gatunków zaobserwowano, że królowa może być bardzo agresywna w stosunku do osobników, które nie ustąpiły jej miejsca. W ten sposób zaznacza swoją dominację.

Robotnice pracują jedynie w dzień. W nocy wracają do gniazda. Dlatego najlepszym momentem na usuwanie os jest wieczór. Warszawa pod tym względem nie jest wyjątkiem. Zwalczanie gniazda os jest w pełni skuteczne, jeśli uda się zlikwidować cały rój. Staje się to możliwe, kiedy znajduje się on w jednym miejscu.

Usuwanie os Warszawa – fanaberia czy konieczność?

Jakkolwiek nie lubilibyśmy błonkoskrzydłych, osy w mieście nie są mile widziane. I nawet, gdy sami się nie boimy ich, ani nie jesteśmy uczuleni na składniki ich jadu, to ze względu na zdrowie i życie innych zwykle konieczne będzie usuwanie gniazda os. Warszawa nie jest miejscem dla nich, ponieważ występuje tutaj zbyt duże natężenie ruchu. Obecność ludzi niemal zawsze prowadzi do kolizji ze zwierzętami, które w każdej chwili mogą poczuć się zagrożone i zaatakować. Choć trudno je za to winić, to osy w mieście występują praktycznie tylko jako pasożyty.

Przede wszystkim:

  • Szukają łatwo dostępnego pokarmu w cukierniach, zakładach przemysłu spożywczego, gospodarstwach domowych
  • Żerują na resztkach organicznych w śmietnikach, przenosząc bakterie chorobotwórcze
  • Niszczą i zanieczyszczają budynki tworząc gniazda
  • Stanowią śmiertelne zagrożenie dla alergików.

Warto również pamiętać, że użytkownicy lub właściciele posesji odpowiadają za bezpieczeństwo domowników, podwładnych czy klientów. Aby uniknąć nieprzyjemności należy poważnie potraktować ryzyko spowodowane obecnością os.

Gniazda os – wodoodporne i wiatroszczelne

Konstrukcja gniazda os sama w sobie jest cudem architektonicznym. Dzięki wydzielinie, którą owady smarują „papierową” strukturę, ich dom jest zabezpieczony przed działaniem wody. Budowla jest też zabezpieczona przed wiatrem, dzięki temu, że zawiera tylko jeden otwór ulokowany na spodzie. Co ciekawe, gniazdo zapewnia wyższą temperaturę w środku, a osy mogą ją jeszcze podnieść stwarzając idealne warunki dla rozwoju larw. Mimo niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, problem pojawia się latem w ciepłe słoneczne dni. Owady podobnie jak ludzie odczuwają dokuczliwy upał i stają się drażliwe. Co prawda królowa i robotnice są w stanie przy pomocy skrzydeł i wody obniżyć nieco temperaturę, ale przy 30 stopniach na dworze przynosi to mierne efekty. Usuwanie gniazda i likwidacja os są zatem bezpieczniejsze wiosną, kiedy rój zaczyna się dopiero rozwijać.

Środki stosowane do niszczenia gniazda os

Usuwanie os może przebiegać na kilka sposobów i jest zależne od tego czy chodzi o działanie prewencyjne czy usunięcie założonego gniazda. Z pojedynczymi osobnikami poradzą sobie:

  • Lepy na osy
  • Lampy przeciw osom
  • Pułapki z substancją wabiącą.

W wielu przypadkach skutecznym okazuje się również zachowanie porządku w miejscu pracy czy domu. Chodzi zwłaszcza o usuwanie słodkich cieczy i chowanie napojów i owoców do lodówki lub zamykanych szafek.

Jeśli zachodzi konieczność likwidacji gniazda os, wówczas należy zastosować inne metody. Należą do nich:

  • Rozpylenie wody z solą
  • Zastosowanie wody z amoniakiem
  • Użycie gaśnicy biobójczej
  • Wykorzystanie środków biobójczych o opóźnionym działaniu.

Nie zaleca się wypróbowywanie którejkolwiek z metod samemu, bez doświadczenia. Nieprawidłowe przeprowadzenie ataku na gniazdo os w najlepszym razie skończy się ich powrotem, a w najgorszym wyładowaniem złości na agresorze.